top of page

AFGANISTAN – pokopališče imperijev

Dežela, ki so jo zaznamovali Zaratustra, Aleksander Veliki, Džingiskan, Britanski imperij, Sovjetska zveza, Talibani, ZDA in še mnogi drugi, se počasi normalizira ter vabi prve avanturste, da spoznajo njena divja prostranstva in bogato zgodovino. Leži na križišču svilene poti, kjer je še nedavno divjala ena od mnogih vojn, ki so skozi vsa leta neznansko spremenile podobo države in raja, kjer so bili v 60. letih prejšnjega stoletja razviti bolje kot naša Jugoslavija. Zgodovina naj bi segala nazaj kar 500 let pred našim štetjem, čeprav dokazi kažejo na to, da je urbanizirana kultura na tem območju živela že 2000-3000 let pred našim štetjem. Območje Afganistana je bilo vedno pomembna prometna povezava med različnimi državami, tako med Indijo in Kitajsko in tako je Afganistan dobil ime Glavno Azijsko krožišče. Nekdaj lepa in bogata država je danes povsem uničena in precej vojaško naravnana. Celinska država v Srednji Aziji meji na zahodu  na Iran, na jugu in vzhodu na Pakistan, na severu na Turkmenistan, Uzbekistan in Tadžikistan ter v skrajni vzhodni točki na Kitajsko. Površina meri 625.225 km². Pokrajina je čudovita, divja in močno razčlenjena. Prepletajo jo puščavske ravnine na višini od 600 do 3000 m in visoke gore do 7500m. Mitska mesta Kabul, Herat, Mazar-i-Sharifa in pokrajina doline Bamiyan z jezeri Band-i-Amir, prelaz Shibar, dolina zmaja, mesto krikov so ob bogati kulturi, gostoljubnosti in lokalnih običajih le vrhunci potovanja, ki ga boste pomnili za vedno. Vabljeni v deželo kamor se pride Bog zjokat... 

afghan-jezera.jpg

PROGRAM POTOVANJA

 

1.dan: Polet z postankom iz ljubljanskega letališča v Kabul

Po mejnih formalnostih sledi orientacijski ogled in prvo spoznavanje od nedavne vojne in talibanskega režima prizadetega mesta. Namestitev, počitek in večerja. 

 

2.dan: Kabul

Raziskovali bomo zanimivo prestolnico Afganistana. Pot po Kabulu bomo začeli z mavzolejom Nadira Šaha. Mavzolej je na hribu nad stadionom, ki nudi panoramski pogled na reko Kabul in staro mesto obkroženo z gorami. Prelep razgled bo na Bala Hissar, Kabulsko trdnjavo, ki stoji približno na sosednjem hribu. Babur, prvi Moghulski kralj, ki je osvojil Indijo, je potoval skozi Afganistan in 16. Stoletju živel v Bala Hissarju ter med vladanjem pisal poezijo. Utrdbo so opustošili Britanci leta 1880 med drugo anglo-afgansko vojno. Od mavzoleja se bomo spustili v staro mestno jedro do bazarja. Ta del mesta je bil v devetdesetih  močno oplenjen, a med ruševinami okoliških zgradb je bazar ponovno zacvetel in ulice ulice so spet polne vzhodnega vrveža. Sledili bomo reki Kabul in videli mavzolej Timurja Shaha, dvoslojne mošeje Shahdo-Shamshira, ter nadaljevali do ruševin palače Darulaman. Palačo je leta 1923 zgradil kralj Amanullah, postala naj bi novo politično središče Kabula, danes pa je palača prazna lupina. V bližini je kabulski muzej. Gostil je eno izmed najbolj impresivnih zbirk v Aziji, toda vojne, plenilci in talibani so muzej izropali. Nekateri ukradeni eksponati so bili vrnjeni, sveže arheološke najdbe pa počasi spet bogatijo zbirke. Na povratku proti starem mestu, se bomo ustavili na kosilu v vrtovih Babur, tik pred starodavnimi mestnimi obzidji. Mogulski cesar je tako ljubil svoj vrt, da je prosil, da ga v njem tudi pokopljejo. Po njegovi smrti v Agri, leta 1530 je bilo njegovo telo res prenešeno v vrtove. Še ena od njegovih želja je bila, da nič ne pokriva njegovega groba, da bi lahko njegovo telo za vedno častilo dež in sonce. Vrtovi so bili pred kratkim obnovljeni v slogu originala iz 16 stoletja in so zopet lepa in mirna oaza v središču mesta. Popoldne bo priložnost za nakupovanje na bazarju okrog slavne nakupovalne ulice »Chicken Street«, obiščemo lahko tudi zanimivo kabulsko knjigarno in še veliko drugega. 

 

3. dan: Let Kabul - Herat

Jutranji let v nekdanjo prestolnico Herat. Raziskovanje fascinantnega starega mesta, ki ga je kulturna agencija Aga Khana čudovito obnovila in restavrirala. Po obisku številnih obrtnih delavnic bomo obiskali kompleks Mussalla z minaretom in grobnico Gohar Shad, ženo Shah Rukha, sina Tamerlana. Kompleks so zaradi obrambnih razlogov uničili britanci v strahu pred rusko invazijo, ki pa se ni zgodila. Kljub temu nam ob sončnem zahodu ponuja nepozaben sprehod v veličini kompleksa. Namestitev in prosto za večerjo. 

 

4. dan: Herat

Jutranji obisk čudovite »petkove« mošeje. Ena izmed najlepših in osupljivih mošej na svetu, čeprav se prebivalci Mazar-e Sharifa in Samarkanda morda ne bi strinjali. Videli bomo tovarno keramičnih ploščic, menda najstarejšo na svetu, ki verjetno sega v 12. Stoletje. Ploščice še vedno izdelujejo na tradicionalen način. Obiskali bomo še nedavno obnovljeno Citadelo, ki nas bo vrnila v čas Alexandra Velikega. Preostanek dneva bo čas za obisk svetišča Gazar Gaha, morda nakupovanje znamenite modre posode iz Herata ali pa celo znamenitih preprog. Za večino Afganistancev je nakup preproge enakovreden zahodnemu nakupu avtomobila. Zelo pomemben nakup vključuje pogosto večdnevna pogajanja. Srečno trgovanje! Prosto in nočitev v mestu. Let nazaj v Kabul v večernem ali jutranjem času. 

 

5.dan: Kabul - Bamiyan

Vožnja iz doline Kabula nad Koh-i-Baba (Dedek gora) skozi prelaz Shibar, ki se spušča v dolino Bamiyan. Cesta na prelaz je obrobljena s slikovitimi naselji, obkroženimi z barvitimi svetišči krajevnih svetih mož, starodavnih qala (utrdbe) in karavansaraji (postajališča za trgovske karavane s kamelami). Cesta iz prelaza ponuja dramatičen pogled na okoliške zasnežene ter vetrovne vrhove, spusti pa se v tesen kanjon z par 100 metrskimi stenami. Iz kanjona nas pot pripelje do osupljivega razgleda na mesto Shari Zohak (znano tudi kot rdeče mesto), ki je utrjeno na rdečkastih skalah za zaščito doline Bamiyan pred morebitnimi invazijami. 

 

6.dan: Bamiyan

Po tragičnem uničenju budističnih kipov s strani talibanov so velike niše v skalah ostale prazne. Da dnu niš so zbrane in razvrščene kopice ruševin, ki pa jih ne bodo rekonstruirali. Ogromne jame z višino do 60 metrov so še vedno jasno vidne, ob vsaki pa se dviga kompleks stopnišč do odprtih galerij, ki povezujejo jamske komplekse. Opravljena so bila nujna dela za zaščito kulturne dediščine, arheologi iz celega sveta pa sedaj odkrivajo in izvajajo dela na spomeniškem kompleksu. Potrudili se bomo z zgodnjim vstajanjem, da si ogledamo budistične niše v spreminjajoči se svetlobi, ko sonce vzhaja nad dolino Bamiyan. Del dopoldneva bomo preživeli med raziskovanjem jamskega kompleksa v pečinah, nato pa se odpravili na kosilo v senčne travnike ob potoke Foladi kanjona. Sledi popoldanski obisk Shari Ghulghula (mesto krikov), ki ga je uničil Džingsikan, ko mu lokalna princesa iz ljubosumja izdala skrivnostni vstop do tega utrjenega mesta. V dolini Kakra si pogledamo na stotine jam, skulptur in slik na kamnitih stenah, ki so jih izdelali budistični prebivalci, živeči v tej dolini že pred stoletji. 

 

7.dan: Band-i-Amir in Darya Ajdaharju

Izlet do jezer Band-i-Amir. Če so kipi Bude v Bamiyanu predstavljali čudoviti dosežek človeka, jezera v Band-i-Amiru nudijo odlično dopolnilo - sadrasti jezovi so edinstveno naravno čudo – spomenik narave. Pet jezer je zelo bogato z  minerali in voda je obarvana v safirnih in turkiznih barvah kar v nasprotju z rožnatimi skalami daje edinstven pogled. Do 14 metrov visoke naravne jezove, oblikovane iz mineralov v vodi je mogoče raziskovati peš ali z ladjo. Na poti nazaj v Bamiyan se bomo ustavili v Darya Ajdaharju - dolini zmaja. Legenda pravi, da je pred mnogimi leti v tej dolini živel zmaj, teroriziral je Bamiyanove prebivalce, ki so mu morali dnevno plačevati dve kameli in lepo dekle. Zmajevo vladavino je z mečem končal junak Hazrat Ali, ki je zmaja presekal na dva dela. Zmajska kamnita skala, ki jo še danes vidimo v dolini, je razdeljena z 300 metersko razpoko, iz "glave" pa se zmajeve solze še vedno izlivajo v obliki mineralnih izvirov. Stokanje zmaja lahko slišimo, ko uho približamo razpokam...

 

8.dan: Bamiyan - Kabul

Potovanje iz doline Bamiyan preko prelaza Shibarja nazaj do Kabula. Vmes foto postanki in čas za kosilo. Nočitev v Kabulu. 

 

9.dan: Kabul – Mazar-i-Sharifa

Krenili bomo severno od Kabula do mesta Mazar-i-Sharifa. Med potjo se bomo v Samanganu ustavili za ogled budistične stupe, lokalno znane kot Takht-i-Rustam ("Rustamov prestol"). Ob vznožju hriba je samostanski kompleks, sestavljen iz petih jam. Lokalni prebivalci verjamejo da hribovje in jame označujejo lokacijo poroke mitskega sogdijskega junaka Rustama s Takhimo, hčerko kralja Samangana. Popoldne bomo prispeli v Mazar-i-Sharif in se namestili v mestnem središču, blizu Alijevega svetišča. Orientacijski sprehod, prosto za večerjo in nočitev. 

 

10.dan: Mazar-i-Sharifa

Na osrednjem trgu Mazar-i-Sharifa prevladuje mošeja in svetišče po katerem je mesto poimenovano. Po lokalnem verovanju je to grob Hazrat Alija, ki ga preko leta obišče nešteto romarjev. Svetišče, zgrajeno leta 1481, je urejeno v modri barvi in ​​je najlepša stavba v Afganistanu. Mazar je poleg pomembnega verskega centra znan po svojih odejah in preprogah, ki se prodajajo v trgovinah okoli svetišča. Nedaleč od Mazarja je mesto Balkh, za keterega trdijo, da je najstarejše mesto na svetu. Zaratustra (Zoroaster) je tu pridigal času med letom 1000. in 650. pred našim štetjem, Alexander Veliki pa ga je uporabljal kot bazo za svoje vojne operacije med 329-327 pred Kristusom. Pod Kushani je tukaj rasel budizem, s prihodom Arabcev, ki so s sabo prinesli islam, pa se je preimenoval v Balkh "Mati mest". Mesto je bilo opuščeno v času Džingiskana, pod okriljem Timuridov pa oživljeno. Stari antični zidovi so še nedotaknjeni, posebnost pa je mošeja Masjid-i-No Gumbad ("mošeja devetih domov"), zgrajena v začetku 9. stoletja. Na svetu je le nekaj primerov tovrstne arhitekture iz tega zgodnjega obdobja Islama... Povratek v Mazar, prosto za večerjo in nočitev. 

 

11.dan: Salang – Istalif - Kabul

Potovali bomo južno od Mazar-i-Sharifa skozi prelaz Salang (3.363 m) do Kabula. Predor Salang, ki ga je zgradil Sovjetska zveza (1958-1964), je dolg 2,7 km, z dodatnimi 5 km galerij za dostop v zimskih mesecih. Spustili se bomo v šamolsko nižino in obiskali vasico Istalif, ki združuje čudovito pokrajino s čari afganistanskega življenja na vasi. Vas je poznana po barvni glazirani lončarski posodi videli pa bomo tudi lončarje pri delu. Zapustili bomo vas in se vrnili v živahno glavno mesto. 

 

12.dan: Kabul – pot domov

Zadnji nakupi v prestolnici, odhod na letališče in povratek s postankom proti Sloveniji 

 

CENA: 2900€/ osebo (pri vsaj 8 prijavljenih potnikih) 
 

Cena vključuje:

Povratni letalski prevoz na relaciji »bližnja letališča Slovenije« – Kabul, v ekonomskem razredu s prestopanjem

Letališke in varnostne pristojbine ter dodatek za gorivo 

Lokalne prevoze (po zraku ali po cesti)

Letališke transferje

10 prenočevanj z zajtrkom 

Lokalni vodniki in spremljevalci

Nezgodno zavarovanje za tujino - polna premija

Slovensko vodenje in organizacijo potovanja

 

Cena ne vključuje:

Vstopnine

Viza za Afganistan

Dodatne izlete

Dodatne prehrane in pijače

Storitve in vstopnine po osebnih naročilih oz željah Doplačila:

Soba 1/1: 20 EUR/noč

Dodatna prtljaga na letalu

bottom of page